Fotbal Euro 2012: Romania – Franta: 2-0 – Am fost furati pe fata. Francezii castiga un nou meci cu ajutorul arbitrilor. Rusine!

Franta castiga din nou cu aportul arbitrilor, in dauna Romaniei, dupa un meci tensionat. Ce nu au reusit timp de aproape o ora jumatate cu forte proprii, au obtinut cu ajutorul tusierului, care nu a vazut un ofsaid evident, la o faza de atac a francezilor. Romania, o „echipa de moral”, a cazut psihic, incasand un al doilea gol, in prelungiri.

Dincolo de rezultatul viciat de un portughez caruia nu ne obosim a-i retine numele, Franta a aratat un alt joc, mai aproape de termenul „football”, fata de perioada Domenech, un antrenor care incropea echipa dupa fusul astrelor. Jucatori precum Nasri sau Valbuena au aratat de ce visatorul Domenech trebuia sa paraseasca nationala franceza.

De cealalta parte, cu Lucescu pe margine, Romania a parut putin mai motivata in face un rezultat bun. Chivu a fost la inaltime si la propriu si la figurat, iar jucatori precum Florescu au dat, cel putin fizic, totul pe teren. Noroc cu arbitrul de tusa, ca altfel traiam cu speranta ca Franta nu a fost mai buna.

In prima repriza, cea mai mare ocazie a francezilor a venit la un sut plasat al lui Benzema, care a sters bara. In mitanul secund, Sapunaru era cat pe ce sa trimita echipa oaspete acasa cu trei puncte, insa sutul sau a intalnit butul francez.

Golul din ofsaid a fost marcat de Remy, in minutul 84 (cu un sut excelent, de altfel). A doua reusita a venit pe fondul demoralizarii jucatorilor nostri. Gourcuff a inscris in prelungirile partidei, cu un sut din mijlocul careului de 16 m.

In urma acestui rezultat, Romania are tot mai putine sanse pentru calificarea la Euro 2012, ocupand penultima pozitie in clasament, cu doar doua puncte, dupa trei meciuri disputate.